Einhell GE-CM 36/36 Li SET (includes 2 Batteries and Charger)
Brand: Einhell
Price: €220,43
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7c212137-eab3-47e0-ae23-4d96fe9c0b34
Description
Cutting Width: 36 cm
Min. Cutting Height: 25 mm
Max. Cutting Height: 75 mm
Cutting Height Positions: 6 positions
Max. Lawn Area: 400 m²
Chassis (Cutting Deck) Material: Plastic
Engine Rotation Speed: 3,400 rpm
Power Supply: Battery
Battery Voltage: 18 V
Type of Battery: Li-Ion
Battery System for All Devices: Einhell Power X-Change
Supplied Batteries: 2
Battery Capacity: 4 Ah
Charging Time: 80 min
Battery Charge Indicator: yes
Features: Catching Cuttings, Mowing
Grass Box Capacity: 40 litres
Grass Box Material: Plastic
Discharge: Rear Discharge
Grass Box Full Indicator: yes
Front Wheel Diameter: 145 mm
Rear Wheel Diameter: 220 mm
Features: with Folding Handlebar, with Height Adjustable Handle, with Carry Handle
Weight: 13.3 kg
Specifications
| Product Type | Cordless Lawn Mower |
|---|---|
| Cutting Width | 36 cm |
| Min. Cutting Height | 25 mm |
| Max. Cutting Height | 75 mm |
| Cutting Height Positions | 6 positions |
| Max. Lawn Area | 400 m² |
| Chassis (Cutting Deck) Material | Plastic |
| Engine Rotation Speed | 3,400 rpm |
| Power Supply | Battery |
| Battery Voltage | 18 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery System for All Devices | Einhell Power X-Change |
| Supplied Batteries | 2 |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Charging Time | 80 min |
| Battery Charge Indicator | yes |
| Features | Catching Cuttings, Mowing |
| Grass Box Capacity | 40 litres |
| Grass Box Material | Plastic |
| Discharge | Rear Discharge |
| Grass Box Full Indicator | yes |
| Front Wheel Diameter | 145 mm |
| Rear Wheel Diameter | 220 mm |
| Features | with Folding Handlebar, with Height Adjustable Handle, with Carry Handle |
| Weight | 13.3 kg |
Reviews
Brilliant!!!
Perfect 👍
Every penny well spent
Really impressed, no complaints
Super satisfied 😊
Perfect!
Really happy with this
Got it super fast! Very happy
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.