Einhell GE-CM 36/43 Li M with 2 batteries + charger
Brand: Einhell
Price: €314,90
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ea334aef-3eaf-495f-96cc-087f168a292c
Description
Series: Einhell Expert Plus
Cutting Width: 43 cm
Min. Cutting Height: 25 mm
Max. Cutting Height: 75 mm
Cutting Height Positions: 6 positions
Max. Lawn Area: 500 m²
Chassis (Cutting Deck) Material: Plastic
Power Supply: Battery
Battery Voltage: 18 V
Type of Battery: Li-Ion
Battery System for All Devices: Einhell Power X-Change
Supplied Batteries: 2
Battery Capacity: 4 Ah
Charging Time: 90 min
Supplied Charger: Charger Included
Grass Box Capacity: 63 litres
Grass Box Material: Plastic
Mulching: Yes
Discharge: Rear Discharge
Front Wheel Diameter: 160 mm
Rear Wheel Diameter: 245 mm
Features: with Folding Handlebar, with Carry Handle, with Mulching Kit, with Central Cutting Height Adjustment
Start System: Electric Start
Safety Features: 2 Handed Safety Lever
Specifications
| Product Type | Cordless Lawn Mower |
|---|---|
| Series | Einhell Expert Plus |
| Cutting Width | 43 cm |
| Min. Cutting Height | 25 mm |
| Max. Cutting Height | 75 mm |
| Cutting Height Positions | 6 positions |
| Max. Lawn Area | 500 m² |
| Chassis (Cutting Deck) Material | Plastic |
| Power Supply | Battery |
| Battery Voltage | 18 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery System for All Devices | Einhell Power X-Change |
| Supplied Batteries | 2 |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Charging Time | 90 min |
| Supplied Charger | Charger Included |
| Grass Box Capacity | 63 litres |
| Grass Box Material | Plastic |
| Mulching | Yes |
| Discharge | Rear Discharge |
| Front Wheel Diameter | 160 mm |
| Rear Wheel Diameter | 245 mm |
| Features | with Folding Handlebar, with Carry Handle, with Mulching Kit, with Central Cutting Height Adjustment |
| Start System | Electric Start |
| Safety Features | 2 Handed Safety Lever |
Reviews
😍 Love it
Fantastic product, really impressed
Amazing service and product 👍
Just as advertised, very reliable
Spot on mate, spot on
Top stuff!
Really good value for the price
Quality is excellent. Worth every penny
10 out of 10
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.