Einhell GE-HC 18 Li T Solo
Brand: Einhell
Price: €94,47
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b618032c-c81f-4949-95a2-4b40e9106cda
Description
Cutting Length: 40 cm
Cutting Thickness: 12 mm
Blade Length: 40 cm
Schwertlänge Kettensäge: 20 cm
Blade Spacing: 16 mm
Battery System for All Devices: Einhell Power X-Change
Supplied Batteries: without Batteries
Battery Voltage: 18 V
Type of Battery: Li-Ion
Telescopic Handle: yes
Telescopic: um 96 cm
Handle Shape: Loop Handle
Shoulder Strap: yes
Adjustable Additional Handle: yes
Oil Tank: 125 ml
Bar Brand: Oregon
Chain Pitch: 3/8 Inch
Chain Speed: 3.76 m/s
Chain Brand: Oregon
Cutting Speed: 1,700 rpm
Thread Thickness: 1.3 mm
Climbing Capacity: 90 °
Tilting Cutter Head: yes
Weight: 6.9 kg
Note: Wartung: Toolless Chain Tension, Toolless Chain Replacement, Automatic Chain Lubrication
Specifications
| Product Type | Garden Combi Tool |
|---|---|
| Cutting Length | 40 cm |
| Cutting Thickness | 12 mm |
| Blade Length | 40 cm |
| Schwertlänge Kettensäge | 20 cm |
| Blade Spacing | 16 mm |
| Battery System for All Devices | Einhell Power X-Change |
| Supplied Batteries | without Batteries |
| Battery Voltage | 18 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Telescopic Handle | yes |
| Telescopic | um 96 cm |
| Handle Shape | Loop Handle |
| Shoulder Strap | yes |
| Adjustable Additional Handle | yes |
| Oil Tank | 125 ml |
| Bar Brand | Oregon |
| Chain Pitch | 3/8 Inch |
| Chain Speed | 3.76 m/s |
| Chain Brand | Oregon |
| Cutting Speed | 1,700 rpm |
| Thread Thickness | 1.3 mm |
| Climbing Capacity | 90 ° |
| Tilting Cutter Head | yes |
| Weight | 6.9 kg |
| Note | Wartung: Toolless Chain Tension, Toolless Chain Replacement, Automatic Chain Lubrication |
Reviews
Amazing quality for the price!
Can't find any faults
Really happy with this
Second purchase already! Love it
Really impressed, no complaints
Such good value... impressed
Spot on mate, spot on
Spot on mate, spot on
Does exactly what it should
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.