Einhell GP-LC 36/35 Li Solo
Brand: Einhell
Price: €94,47
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d2891c67-cb3d-4b44-8006-adce284d1279
Description
Series: Einhell GP-LC
Level: for Beginner, for Advanced Learners
Blade Length: 35 cm
Cutting Length: 33 cm
Bar Brand: Oregon
Battery System for All Devices: Einhell Power X-Change
Battery Voltage: 36 V
Supplied Batteries: No Battery
Supplied Charger: No Charger
Chain Brand: Oregon
Chain Speed: 15 m/s
Chain Pitch: 3/8 Inch
Safety Features: Automatic Chain Brake, Spiked Bumper
Chain Brake: Automatic Chain Brake
Maintenance: Tool-Free Chain Tensioning, Automatic Oiling
Oil Tank: 115 ml
Features: Soft Handle
Area of Use: Home Gardener, Tree Care, Firewood
Specifications
| Product Type | Cordless Chainsaw |
|---|---|
| Series | Einhell GP-LC |
| Level | for Beginner, for Advanced Learners |
| Blade Length | 35 cm |
| Cutting Length | 33 cm |
| Bar Brand | Oregon |
| Battery System for All Devices | Einhell Power X-Change |
| Battery Voltage | 36 V |
| Supplied Batteries | No Battery |
| Supplied Charger | No Charger |
| Chain Brand | Oregon |
| Chain Speed | 15 m/s |
| Chain Pitch | 3/8 Inch |
| Safety Features | Automatic Chain Brake, Spiked Bumper |
| Chain Brake | Automatic Chain Brake |
| Maintenance | Tool-Free Chain Tensioning, Automatic Oiling |
| Oil Tank | 115 ml |
| Features | Soft Handle |
| Area of Use | Home Gardener, Tree Care, Firewood |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Excellent stuff
Works like a charm ✨
Exactly what I wanted
Perfect! 10/10 ⭐
Spot on mate, spot on
Thanks for getting it here so quick
Does exactly what it should
Exactly what I needed, thanks!
Love this! 😄
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.