Karcher HD 7/10 CXF *EU
Brand: Kärcher
Price: €1.310,59
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c4520578-b966-497b-b376-4e18bbf03ada
Description
Series: Karcher HD, Kärcher HD
Max. Operating Pressure: 120 bar
Water Flow Rate: 700 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Power: 4,500 Watt
Protection Type: IP X5
Max. Inlet Temperature: 80 °C
Included in Delivery: Soft Grip Trigger Gun, Triple Nozzle 0°/25°/40°, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun
Features: Wheels
Safety Features: Pressure Shut-Off, Anti-Twist System (AVS), Servo Control
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars
Frequency of Use: Regular
Dimensions (LxWxH): 37.5x36x93.5 cm
Weight: 31.3 kg
Specifications
| Product Type | Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Karcher HD, Kärcher HD |
| Max. Operating Pressure | 120 bar |
| Water Flow Rate | 700 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power | 4,500 Watt |
| Protection Type | IP X5 |
| Max. Inlet Temperature | 80 °C |
| Included in Delivery | Soft Grip Trigger Gun, Triple Nozzle 0°/25°/40°, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun |
| Features | Wheels |
| Safety Features | Pressure Shut-Off, Anti-Twist System (AVS), Servo Control |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars |
| Frequency of Use | Regular |
| Dimensions (LxWxH) | 37.5x36x93.5 cm |
| Weight | 31.3 kg |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Everything came perfectly packaged
Spot on
10 out of 10
Perfect.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Legit so good
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.