Karcher HD 9/23 G
Brand: Kärcher
Price: €2.967,58
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b705aefb-4cf9-4d60-b132-f47f6a1b7e03
Description
Series: Kärcher HD Advanced
Max. Operating Pressure: 230 bar
Operating Pressure: 40 bar
Water Flow Rate: 930 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Petrol
Power: 9,500 Watt / 13 hp
Fuel: Petrol
Max. Inlet Temperature: 60 °C
Included in Delivery: Spray Lance 1050 mm, High Pressure Jet Lance, Power Nozzle, High-Pressure Hose, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun
Features: Garden Hose Adapter, Detergent Tank, Tube Frame, Wheels
Safety Features: Safety Valve, Anti-Twist System (AVS), Auto Start/Stop, Servo Control
Hose Length: 15 m
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture
Type of Industry: Marine Industry, Forestry, Construction
Frequency of Use: Professional
Height: 114.6 cm
Width: 72.2 cm
Length: 86.6 cm
Weight: 35 kg
Specifications
| Product Types | Thermal High Pressure Washer, Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kärcher HD Advanced |
| Max. Operating Pressure | 230 bar |
| Operating Pressure | 40 bar |
| Water Flow Rate | 930 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Petrol |
| Power | 9,500 Watt / 13 hp |
| Fuel | Petrol |
| Max. Inlet Temperature | 60 °C |
| Included in Delivery | Spray Lance 1050 mm, High Pressure Jet Lance, Power Nozzle, High-Pressure Hose, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun |
| Features | Garden Hose Adapter, Detergent Tank, Tube Frame, Wheels |
| Safety Features | Safety Valve, Anti-Twist System (AVS), Auto Start/Stop, Servo Control |
| Hose Length | 15 m |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture |
| Type of Industry | Marine Industry, Forestry, Construction |
| Frequency of Use | Professional |
| Height | 114.6 cm |
| Width | 72.2 cm |
| Length | 86.6 cm |
| Weight | 35 kg |
Reviews
Does the job
10 out of 10
Spot on
Arrived safe and sound, very pleased
Legit so good
Does the job
10 out of 10
Great value for money
Can't fault it, great price too
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.