Karcher HDS 6/14-4 C
Brand: Kärcher
Price: €3.324,97
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 33728e6a-7c08-4857-91c4-1acc3252de17
Description
Series: Karcher HDS, Kärcher HDS
Max. Operating Pressure: 140 bar
Water Flow Rate: 560 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control, Variable Temperature Control
Power Supply: Diesel, Mains
Operating Voltage: 230 V
Power: 3,600 Watt
Fuel: Diesel
Fuel Tank: 15 Litres
Fuel Consumption: 3.5 kg/h
Max. Inlet Temperature: 80 °C
Output Temperature: 155 °C
Included in Delivery: Spray Lance 1050 mm, Power Nozzle, High Pressure Jet Lance, High-Pressure Hose, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun
Hose Length: 10 m
Detergent Tank Capacity: 10 mL
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture
Type of Industry: Automotive
Frequency of Use: Regular
Weight: 104 kg
Specifications
| Product Types | Hot Water Pressure Washer, Thermal High Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Karcher HDS, Kärcher HDS |
| Max. Operating Pressure | 140 bar |
| Water Flow Rate | 560 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control, Variable Temperature Control |
| Power Supply | Diesel, Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power | 3,600 Watt |
| Fuel | Diesel |
| Fuel Tank | 15 Litres |
| Fuel Consumption | 3.5 kg/h |
| Max. Inlet Temperature | 80 °C |
| Output Temperature | 155 °C |
| Included in Delivery | Spray Lance 1050 mm, Power Nozzle, High Pressure Jet Lance, High-Pressure Hose, Trigger Gun, Easy-Press Trigger Gun |
| Hose Length | 10 m |
| Detergent Tank Capacity | 10 mL |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture |
| Type of Industry | Automotive |
| Frequency of Use | Regular |
| Weight | 104 kg |
Reviews
Second purchase already! Love it
Exactly what I was looking for
Exactly as the description, cheers!
Came super fast and works great
Works great, good price
Seriously good value
Exactly what I was looking for
Top quality, can't complain
Brilliant!!!
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.