Kränzle e-therm 873 M 48 (642350)
Brand: Kränzle
Price: €5.321,81
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ea163cc2-3ed5-46e8-8e62-5cbd79de5faf
Description
Series: Kränzle Therm
Allowed Excess Pressure: 170 bar
Max. Operating Pressure: 150 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 780 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control, Variable Temperature Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 400 V
Power: 50,000 Watt
Output Temperature: 46 °C
Heating Power: 48 kW
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Trigger Gun, High Pressure Lance, Flat Jet Nozzle
Features: In-Built Trolley, Parking Brake, Operating Hours Counter
Safety Features: Safety Shutdown, Overheat Protection
Cable Length: 3.5 m
Hose Length: 10 m
Water Tank Capacity: 12 L
Frequency of Use: Regular, Professional
Housing Material: Plastic
Height: 101.5 cm
Width: 80 cm
Length: 105 cm
Weight: 167 kg
Specifications
| Product Type | Hot Water Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Therm |
| Allowed Excess Pressure | 170 bar |
| Max. Operating Pressure | 150 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 780 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control, Variable Temperature Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 400 V |
| Power | 50,000 Watt |
| Output Temperature | 46 °C |
| Heating Power | 48 kW |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Trigger Gun, High Pressure Lance, Flat Jet Nozzle |
| Features | In-Built Trolley, Parking Brake, Operating Hours Counter |
| Safety Features | Safety Shutdown, Overheat Protection |
| Cable Length | 3.5 m |
| Hose Length | 10 m |
| Water Tank Capacity | 12 L |
| Frequency of Use | Regular, Professional |
| Housing Material | Plastic |
| Height | 101.5 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 105 cm |
| Weight | 167 kg |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Amazing 👌
Best purchase I've made in ages
Seriously good value
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Arrived super quickly and works great 😊
Spot on
Does exactly what it should
Does exactly what it should
Everything came perfectly packaged
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.