Kränzle HD 10/122 TS (D12)
Brand: Kränzle
Price: €556,82
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9230474f-4ecc-49fb-abc2-b69ca4958611
Description
Series: Kränzle HD
Allowed Excess Pressure: 135 bar
Max. Operating Pressure: 120 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 600 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Power: 1,800 Watt
Rotations Per Minute: 2,800 rpm
Max. Inlet Temperature: 60 °C
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Trigger Gun
Features: Pressure Gauge
Safety Features: Run Dry Protection
Special Features: Ceramic Coated Plunger Pistons
Cable Length: 5 m
Hose Length: 10 m
Area of Use: Facades, Lorries, Stone Walls, Cars
Frequency of Use: Regular, Professional
Pump Head Material: Brass
Height: 33 cm
Width: 20 cm
Length: 44 cm
Weight: 23 kg
Specifications
| Product Type | Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle HD |
| Allowed Excess Pressure | 135 bar |
| Max. Operating Pressure | 120 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 600 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power | 1,800 Watt |
| Rotations Per Minute | 2,800 rpm |
| Max. Inlet Temperature | 60 °C |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Trigger Gun |
| Features | Pressure Gauge |
| Safety Features | Run Dry Protection |
| Special Features | Ceramic Coated Plunger Pistons |
| Cable Length | 5 m |
| Hose Length | 10 m |
| Area of Use | Facades, Lorries, Stone Walls, Cars |
| Frequency of Use | Regular, Professional |
| Pump Head Material | Brass |
| Height | 33 cm |
| Width | 20 cm |
| Length | 44 cm |
| Weight | 23 kg |
Reviews
Second purchase already! Love it
Absolutely brilliant!
Such good value... impressed
One of my best buys ever
Got it super fast! Very happy
Best thing I've bought in a while
Can't find any faults
Definitely worth the money
Speedy delivery, impeccable condition
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.