Kränzle Profi-Jet B 10-200 mobile (618023)
Brand: Kränzle
Price: €1.711,47
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d8bc2243-c727-4186-bc02-689d17bed444
Description
Series: Kränzle Profi-Jet
Allowed Excess Pressure: 220 bar
Max. Operating Pressure: 200 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 600 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Petrol
Power: 4,000 Watt / 5.5 hp
Fuel: Petrol
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Dirt Killer
Features: Pressure Gauge, Parking Brake, Water Filter, In-Built Trolley
Safety Features: Run Dry Protection
Special Features: Ceramic Coated Plunger Pistons
Hose Length: 10 m
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture
Frequency of Use: Professional
Pump Head Material: Brass
Weight: 35 kg
Specifications
| Product Types | Electric Pressure Washer, Thermal High Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Profi-Jet |
| Allowed Excess Pressure | 220 bar |
| Max. Operating Pressure | 200 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 600 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Petrol |
| Power | 4,000 Watt / 5.5 hp |
| Fuel | Petrol |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Dirt Killer |
| Features | Pressure Gauge, Parking Brake, Water Filter, In-Built Trolley |
| Safety Features | Run Dry Protection |
| Special Features | Ceramic Coated Plunger Pistons |
| Hose Length | 10 m |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars, Agriculture |
| Frequency of Use | Professional |
| Pump Head Material | Brass |
| Weight | 35 kg |
Reviews
Perfect!
Five stars
Works great, good price
Fast delivery, product is solid
⭐⭐⭐⭐⭐
Fantastic quality, unbeatable price!
Can't fault it, great price too
Fantastic, ordering more!
Such good value... impressed
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.