Kränzle Profi-Jet B 10/200 (618021)
Brand: Kränzle
Price: €1.574,50
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 27860ff5-a685-4782-ae07-6cd614f2d652
Description
Series: Kränzle Profi-Jet
Max. Operating Pressure: 200 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 600 L/h
Max. Suction Lift: 2.5 m
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Petrol
Engine Model: Honda GX200 LX
Fuel: Petrol
Included in Delivery: Trigger Gun, Dirt Killer, High-Pressure Hose
Features: Carrying Handle, Pressure Gauge
Hose Length: 10 m
Type of Industry: Manual Labour, Construction
Frequency of Use: Professional
Pump Head Material: Brass
Height: 42 cm
Width: 36 cm
Length: 52 cm
Weight: 35 kg
Specifications
| Product Types | Electric Pressure Washer, Thermal High Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Profi-Jet |
| Max. Operating Pressure | 200 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 600 L/h |
| Max. Suction Lift | 2.5 m |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Petrol |
| Engine Model | Honda GX200 LX |
| Fuel | Petrol |
| Included in Delivery | Trigger Gun, Dirt Killer, High-Pressure Hose |
| Features | Carrying Handle, Pressure Gauge |
| Hose Length | 10 m |
| Type of Industry | Manual Labour, Construction |
| Frequency of Use | Professional |
| Pump Head Material | Brass |
| Height | 42 cm |
| Width | 36 cm |
| Length | 52 cm |
| Weight | 35 kg |
Reviews
Exactly what I was looking for
Worth it
Works great, good price
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.