Kränzle Profi-Jet B 20/200 (618065)
Brand: Kränzle
Price: €2.739,63
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 950bb474-4de0-473a-a610-f36f7fb2ff60
Description
Series: Kränzle Profi-Jet
Allowed Excess Pressure: 220 bar
Max. Operating Pressure: 200 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 1,200 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Petrol
Engine Model: Honda GX390
Fuel: Petrol
Included in Delivery: Trigger Gun, High-Pressure Hose, High Pressure Lance, Turbokiller Lance
Features: In-Built Trolley, Wheels, Pressure Gauge, Water Filter
Hose Length: 10 m
Type of Industry: Manual Labour, Construction
Frequency of Use: Professional
Height: 99 cm
Width: 57 cm
Length: 77 cm
Weight: 65 kg
Specifications
| Product Types | Electric Pressure Washer, Thermal High Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Profi-Jet |
| Allowed Excess Pressure | 220 bar |
| Max. Operating Pressure | 200 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 1,200 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Petrol |
| Engine Model | Honda GX390 |
| Fuel | Petrol |
| Included in Delivery | Trigger Gun, High-Pressure Hose, High Pressure Lance, Turbokiller Lance |
| Features | In-Built Trolley, Wheels, Pressure Gauge, Water Filter |
| Hose Length | 10 m |
| Type of Industry | Manual Labour, Construction |
| Frequency of Use | Professional |
| Height | 99 cm |
| Width | 57 cm |
| Length | 77 cm |
| Weight | 65 kg |
Reviews
10 out of 10
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't fault it, great price too
Wow! Amazing value
Arrived safe and sound, very pleased
Super satisfied 😊
Thanks for getting it here so quick
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Even better than I thought
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.