Kränzle Quadro 1200 TS T (612110)
Brand: Kränzle
Price: €1.605,99
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 931073e8-2e8c-4c29-85bd-3c16dc942772
Description
Series: Kränzle Quadro
Allowed Excess Pressure: 200 bar
Max. Operating Pressure: 180 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 1,140 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 400 V
Power: 5,500 Watt
Max. Inlet Temperature: 60 °C
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Turbokiller Lance, Flat Jet Nozzle
Features: In-Built Trolley, Integrated Hose Reel, Detergent Tank, Wheels, Parking Brake
Safety Features: Run Dry Protection, Safety Shutdown
Special Features: Ceramic Coated Plunger Pistons
Cable Length: 7.5 m
Hose Length: 10 m
Water Tank Capacity: 16 L
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars
Frequency of Use: Professional
Housing Material: Plastic
Pump Head Material: Brass
Dimensions (LxWxH): 77 x 57 x 99 cm
Weight: 89 kg
Specifications
| Product Type | Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Quadro |
| Allowed Excess Pressure | 200 bar |
| Max. Operating Pressure | 180 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 1,140 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 400 V |
| Power | 5,500 Watt |
| Max. Inlet Temperature | 60 °C |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Turbokiller Lance, Flat Jet Nozzle |
| Features | In-Built Trolley, Integrated Hose Reel, Detergent Tank, Wheels, Parking Brake |
| Safety Features | Run Dry Protection, Safety Shutdown |
| Special Features | Ceramic Coated Plunger Pistons |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 10 m |
| Water Tank Capacity | 16 L |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars |
| Frequency of Use | Professional |
| Housing Material | Plastic |
| Pump Head Material | Brass |
| Dimensions (LxWxH) | 77 x 57 x 99 cm |
| Weight | 89 kg |
Reviews
Even better than I thought
Fantastic product, really impressed
Every penny well spent
Exactly what I needed, thanks!
10 out of 10
Speedy delivery, impeccable condition
Works great, super happy!
Such good value... impressed
Perfect 👍
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.