Kränzle Quadro 9/170 TS T (608020)
Brand: Kränzle
Price: €1.133,64
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9580ff05-d0c8-4a47-9c5b-054f2372e23c
Description
Series: Kränzle Quadro
Allowed Excess Pressure: 190 bar
Max. Operating Pressure: 170 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 540 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control, Variable Water Flow
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Power: 3,300 Watt
Engine Cycles: 4-Stroke
Included in Delivery: Flat Jet Nozzle, High-Pressure Hose, Dirt Killer
Features: Parking Brake, Integrated Hose Reel, Cable Winder, Pressure Gauge, Detergent Suction Hose
Cable Length: 5 m
Hose Length: 15 m
Frequency of Use: Professional
Weight: 46 kg
Specifications
| Product Type | Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Quadro |
| Allowed Excess Pressure | 190 bar |
| Max. Operating Pressure | 170 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 540 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control, Variable Water Flow |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power | 3,300 Watt |
| Engine Cycles | 4-Stroke |
| Included in Delivery | Flat Jet Nozzle, High-Pressure Hose, Dirt Killer |
| Features | Parking Brake, Integrated Hose Reel, Cable Winder, Pressure Gauge, Detergent Suction Hose |
| Cable Length | 5 m |
| Hose Length | 15 m |
| Frequency of Use | Professional |
| Weight | 46 kg |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Couldn't fault it
Really good value for the price
Came super fast and works great
Really happy with this
Does exactly what it should
Exactly what I needed. Very happy with this.
Speedy delivery, impeccable condition
Top quality, can't complain
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.