Kränzle therm C 13/180 (628210)
Brand: Kränzle
Price: €3.076,02
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 060c0f06-c836-4724-9085-ff5c63b21920
Description
Series: Kranzle Therm C, Kränzle Therm C
Allowed Excess Pressure: 200 bar
Max. Operating Pressure: 180 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 780 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control, Variable Temperature Control
Power Supply: Mains, Diesel
Operating Voltage: 400 V
Power: 4,000 Watt
Fuel: Diesel
Fuel Tank: 25 Litres
Output Temperature: 80 °C
Heating Power: 60 kW
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Trigger Gun, High Pressure Lance
Features: In-Built Trolley, Integrated Hose Reel, Detergent Tank, Pressure Gauge, Wheels
Safety Features: Safety Valve, Pressure Shut-Off, Run Dry Protection, Flame Monitor, Safety Shutdown
Special Features: Ceramic Coated Plunger Pistons
Cable Length: 7.5 m
Hose Length: 15 m
Type of Industry: Construction, Forestry, Automotive
Frequency of Use: Professional
Housing Material: Plastic
Pump Head Material: Brass
Height: 122 cm
Width: 58 cm
Length: 86 cm
Weight: 169 kg
Specifications
| Product Types | Hot Water Pressure Washer, Thermal High Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kranzle Therm C, Kränzle Therm C |
| Allowed Excess Pressure | 200 bar |
| Max. Operating Pressure | 180 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 780 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control, Variable Temperature Control |
| Power Supply | Mains, Diesel |
| Operating Voltage | 400 V |
| Power | 4,000 Watt |
| Fuel | Diesel |
| Fuel Tank | 25 Litres |
| Output Temperature | 80 °C |
| Heating Power | 60 kW |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Trigger Gun, High Pressure Lance |
| Features | In-Built Trolley, Integrated Hose Reel, Detergent Tank, Pressure Gauge, Wheels |
| Safety Features | Safety Valve, Pressure Shut-Off, Run Dry Protection, Flame Monitor, Safety Shutdown |
| Special Features | Ceramic Coated Plunger Pistons |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 15 m |
| Type of Industry | Construction, Forestry, Automotive |
| Frequency of Use | Professional |
| Housing Material | Plastic |
| Pump Head Material | Brass |
| Height | 122 cm |
| Width | 58 cm |
| Length | 86 cm |
| Weight | 169 kg |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Such good value... impressed
Does the job
Fantastic product, really impressed
Highly recommend!
Exactly what I was looking for
Such good value... impressed
Exactly what I needed. Very happy with this.
One of my best buys ever
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.