Kränzle Therm CA 12/150 Tr. 400V (626210)
Brand: Kränzle
Price: €2.501,73
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c8058484-b869-4777-84e8-bedcf2f9c3e0
Description
Series: Kranzle Therm CA, Kränzle Therm CA
Allowed Excess Pressure: 170 bar
Max. Operating Pressure: 150 bar
Operating Pressure: 30 bar
Water Flow Rate: 720 L/h
Operating Voltage: 400 V
Power: 3,800 Watt
Fuel Tank: 25 Litres
Output Temperature: 80 °C
Heating Power: 58 kW
Included in Delivery: High-Pressure Hose, Flat Jet Nozzle, High Pressure Lance
Features: Wheels, Integrated Hose Reel, Detergent Suction Hose, Parking Brake, Cable Winder
Cable Length: 7.5 m
Hose Length: 15 m
Water Tank Capacity: 4 L
Frequency of Use: Professional
Height: 124 cm
Width: 59 cm
Length: 79 cm
Weight: 171 kg
Specifications
| Product Type | Hot Water Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kranzle Therm CA, Kränzle Therm CA |
| Allowed Excess Pressure | 170 bar |
| Max. Operating Pressure | 150 bar |
| Operating Pressure | 30 bar |
| Water Flow Rate | 720 L/h |
| Operating Voltage | 400 V |
| Power | 3,800 Watt |
| Fuel Tank | 25 Litres |
| Output Temperature | 80 °C |
| Heating Power | 58 kW |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose, Flat Jet Nozzle, High Pressure Lance |
| Features | Wheels, Integrated Hose Reel, Detergent Suction Hose, Parking Brake, Cable Winder |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 15 m |
| Water Tank Capacity | 4 L |
| Frequency of Use | Professional |
| Height | 124 cm |
| Width | 59 cm |
| Length | 79 cm |
| Weight | 171 kg |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.