Kränzle Therm-RP 1600 (638800)
Brand: Kränzle
Price: €5.566,78
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: af5f5807-29a4-45e9-b13d-3bb8af520d57
Description
Series: Kränzle Therm
Allowed Excess Pressure: 170 bar
Max. Operating Pressure: 150 bar
Operating Pressure: 70 bar
Water Flow Rate: 1,600 L/h
Max. Suction Lift: 2.5 m
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 400 V
Rotations Per Minute: 1,400 rpm
Fuel Tank: 35 Litres
Fuel Consumption: 7.7 kg/h
Output Temperature: 80 °C
Heating Power: 84 kW
Included in Delivery: Trigger Gun, High Pressure Lance, Flat Jet Nozzle, High-Pressure Hose
Features: Operating Hours Counter, Parking Brake, Detergent Suction Hose, Cable Winder, In-Built Trolley
Safety Features: Flame Monitor, Overheat Protection
Cable Length: 7.5 m
Hose Length: 10 m
Water Tank Capacity: 12 L
Area of Use: Agriculture, Lorries
Type of Industry: Construction, Forestry, Automotive
Frequency of Use: Professional
Height: 101.5 cm
Width: 80 cm
Length: 105 cm
Weight: 210 kg
Specifications
| Product Type | Hot Water Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Kränzle Therm |
| Allowed Excess Pressure | 170 bar |
| Max. Operating Pressure | 150 bar |
| Operating Pressure | 70 bar |
| Water Flow Rate | 1,600 L/h |
| Max. Suction Lift | 2.5 m |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 400 V |
| Rotations Per Minute | 1,400 rpm |
| Fuel Tank | 35 Litres |
| Fuel Consumption | 7.7 kg/h |
| Output Temperature | 80 °C |
| Heating Power | 84 kW |
| Included in Delivery | Trigger Gun, High Pressure Lance, Flat Jet Nozzle, High-Pressure Hose |
| Features | Operating Hours Counter, Parking Brake, Detergent Suction Hose, Cable Winder, In-Built Trolley |
| Safety Features | Flame Monitor, Overheat Protection |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 10 m |
| Water Tank Capacity | 12 L |
| Area of Use | Agriculture, Lorries |
| Type of Industry | Construction, Forestry, Automotive |
| Frequency of Use | Professional |
| Height | 101.5 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 105 cm |
| Weight | 210 kg |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Exactly as the description, cheers!
Does exactly what it should
Honestly fantastic
Works great, good price
10/10 would buy again
Exactly what I was looking for
Exactly what I needed, thanks!
Arrived well packaged, very pleased
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.