Laski LS-95 GX
Brand: Laski
Price: €4.125,19
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9249aac4-7e7d-439c-9c39-561f5021a18e
Description
Power: 8,823 Watt / 12 hp
Displacement: 390 cc
Engine Cycles: 4-Stroke
Tank Capacity: 6.1 Litres
Start System: Recoil Start
Max. Branch Thickness: 8 cm
Chopping System: Blade
Automatic Feed: yes
Max. Noise Emission: 106 dB
Features: Wheels
Height: 153 cm
Width: 80 cm
Length: 158 cm
Weight: 130 kg
Specifications
| Product Types | Blade Shredder, Petrol Shredder |
|---|---|
| Power | 8,823 Watt / 12 hp |
| Displacement | 390 cc |
| Engine Cycles | 4-Stroke |
| Tank Capacity | 6.1 Litres |
| Start System | Recoil Start |
| Max. Branch Thickness | 8 cm |
| Chopping System | Blade |
| Automatic Feed | yes |
| Max. Noise Emission | 106 dB |
| Features | Wheels |
| Height | 153 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 158 cm |
| Weight | 130 kg |
Reviews
Worth it
Seriously good value
Best thing I've bought in a while
Fantastic, ordering more!
Amazing 👌
Five stars
Can't fault it, great price too
Amazing service and product 👍
Can't fault it, great price too
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.