Makita DLM460Z (without batterie and charger)
Brand: Makita
Price: €409,37
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a119ff75-e595-4013-8e85-22dcf660e115
Description
Series: Makita DLM
Cutting Width: 46 cm
Min. Cutting Height: 20 mm
Max. Cutting Height: 75 mm
Cutting Height Positions: 10 positions
Max. Lawn Area: 800 m²
Chassis (Cutting Deck) Material: Steel
Engine Rotation Speed: 3,300 rpm
Power (Watt): 1,450 watt
Power Supply: Battery
Noise Level: 79 dB
Max. Sound Power Level: 91 dB
Battery Voltage: 36 V
Type of Battery: Li-Ion
Battery System for All Devices: Makita 18V Lithium-Ion
Battery Models: Makita BL1840B 18V 4.0Ah, Makita BL1850B 18V 5.0Ah, Makita BL1860B 18V 6.0Ah
Supplied Charger: Charger Not Included
Features: Mowing, Mulching, Catching Cuttings
Grass Box Capacity: 60 litres
Grass Box Material: Plastic
Mulching: Yes
Discharge: Rear Discharge
Grass Box Full Indicator: yes
Front Wheel Diameter: 180 mm
Rear Wheel Diameter: 205 mm
Vibration: 2.5 m/s²
Weight: 25.3 kg
Specifications
| Product Type | Cordless Lawn Mower |
|---|---|
| Series | Makita DLM |
| Cutting Width | 46 cm |
| Min. Cutting Height | 20 mm |
| Max. Cutting Height | 75 mm |
| Cutting Height Positions | 10 positions |
| Max. Lawn Area | 800 m² |
| Chassis (Cutting Deck) Material | Steel |
| Engine Rotation Speed | 3,300 rpm |
| Power (Watt) | 1,450 watt |
| Power Supply | Battery |
| Noise Level | 79 dB |
| Max. Sound Power Level | 91 dB |
| Battery Voltage | 36 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery System for All Devices | Makita 18V Lithium-Ion |
| Battery Models | Makita BL1840B 18V 4.0Ah, Makita BL1850B 18V 5.0Ah, Makita BL1860B 18V 6.0Ah |
| Supplied Charger | Charger Not Included |
| Features | Mowing, Mulching, Catching Cuttings |
| Grass Box Capacity | 60 litres |
| Grass Box Material | Plastic |
| Mulching | Yes |
| Discharge | Rear Discharge |
| Grass Box Full Indicator | yes |
| Front Wheel Diameter | 180 mm |
| Rear Wheel Diameter | 205 mm |
| Vibration | 2.5 m/s² |
| Weight | 25.3 kg |
Reviews
😍 Love it
Does the job
Just as advertised, very reliable
Does the job
Couldn't fault it
Quality stuff 💯
Quality is top tier
Every penny well spent
Love this! 😄
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.