Makita DLM462 DLM462Z (batteries not included)
Brand: Makita
Price: €758,26
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 58b9daa7-b3b7-40dd-8d22-adbc97ee6883
Description
Series: Makita DLM
Cutting Width: 46 cm
Min. Cutting Height: 20 mm
Max. Cutting Height: 100 mm
Cutting Height Positions: 8 positions
Max. Lawn Area: 1,800 m²
Chassis (Cutting Deck) Material: Steel
Engine Model: BL-Motor
Power Supply: Battery
Battery Voltage: 18 V
Type of Battery: Li-Ion
Supplied Charger: Charger Not Included
Features: Mowing, Mulching, Catching Cuttings
Grass Box Capacity: 60 litres
Grass Box Material: Fabric
Mulching: Yes
Discharge: Rear Discharge
Grass Box Full Indicator: yes
Front Wheel Diameter: 230 mm
Rear Wheel Diameter: 230 mm
Start System: Electric Start
Weight: 35 kg
Specifications
| Product Types | Cordless Lawn Mower, Mulching Mower |
|---|---|
| Series | Makita DLM |
| Cutting Width | 46 cm |
| Min. Cutting Height | 20 mm |
| Max. Cutting Height | 100 mm |
| Cutting Height Positions | 8 positions |
| Max. Lawn Area | 1,800 m² |
| Chassis (Cutting Deck) Material | Steel |
| Engine Model | BL-Motor |
| Power Supply | Battery |
| Battery Voltage | 18 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Supplied Charger | Charger Not Included |
| Features | Mowing, Mulching, Catching Cuttings |
| Grass Box Capacity | 60 litres |
| Grass Box Material | Fabric |
| Mulching | Yes |
| Discharge | Rear Discharge |
| Grass Box Full Indicator | yes |
| Front Wheel Diameter | 230 mm |
| Rear Wheel Diameter | 230 mm |
| Start System | Electric Start |
| Weight | 35 kg |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Spot on mate, spot on
Quality is top tier
Top quality
Love this! 😄
Quality and price are unbeatable
Works great, good price
10/10 would buy again
Absolutely brilliant!
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.