Makita DUB 362 RG With 2 x Batteries + Charger
Brand: Makita
Price: €409,37
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3be29c29-6c8d-4fe8-b31f-9b0300298faf
Description
Suction Power: 798 m³/h
Blow Speed: 335 km/h
Max. Air Volume: 4.4 m³/min
Blow Settings: 6
Function: Blow
Max. Revolution: 21,500 rpm
Minimum Speed: 11,400 rpm
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 18 V
Battery Capacity: 6 Ah
Supplied Batteries: with 2 Batteries
Supplied Charger: With Charger
Power Supply: Battery Operated
Special Features: Adjustable Blowing
Noise Emission: 93.5 dB
Start System: Electric Start
Specifications
| Product Type | Cordless Leaf Blower |
|---|---|
| Suction Power | 798 m³/h |
| Blow Speed | 335 km/h |
| Max. Air Volume | 4.4 m³/min |
| Blow Settings | 6 |
| Function | Blow |
| Max. Revolution | 21,500 rpm |
| Minimum Speed | 11,400 rpm |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 18 V |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Supplied Batteries | with 2 Batteries |
| Supplied Charger | With Charger |
| Power Supply | Battery Operated |
| Special Features | Adjustable Blowing |
| Noise Emission | 93.5 dB |
| Start System | Electric Start |
Reviews
Amazing service and product 👍
Came super fast and works great
Does exactly what it should
Everything came perfectly packaged
Ordering more for friends
Absolutely brilliant!
⭐⭐⭐⭐⭐
10/10 would buy again
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.