Makita DUB361 Z Solo
Brand: Makita
Price: €115,96
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 646ea81d-1ba3-4c3d-b215-5fb2f55954e4
Description
Suction Power: 256 m³/h
Blow Speed: 335 km/h
Max. Air Volume: 4.4 m³/min
Blow Settings: 2
Function: Blow
Max. Revolution: 17,000 rpm
Minimum Speed: 10,000 rpm
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 18 V
Supplied Batteries: without Batteries
Power Supply: Battery Operated
Special Features: Adjustable Blowing
Start System: Electric Start
Features: Speed Control, Lanyard
Length: 90.5 cm
Width: 14.1 cm
Height: 19.4 cm
Weight: 2.6 kg
Specifications
| Product Type | Cordless Leaf Blower |
|---|---|
| Suction Power | 256 m³/h |
| Blow Speed | 335 km/h |
| Max. Air Volume | 4.4 m³/min |
| Blow Settings | 2 |
| Function | Blow |
| Max. Revolution | 17,000 rpm |
| Minimum Speed | 10,000 rpm |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 18 V |
| Supplied Batteries | without Batteries |
| Power Supply | Battery Operated |
| Special Features | Adjustable Blowing |
| Start System | Electric Start |
| Features | Speed Control, Lanyard |
| Length | 90.5 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 19.4 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Reviews
Can't find any faults
Exactly what I needed. Very happy with this.
Second purchase already! Love it
Really happy with this
Works great, super happy!
100% would buy again
Fantastic value
Brilliant!!!
Just brilliant
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.