Makita DUH507 DUH507Z
Brand: Makita
Price: €75,97
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d3e05659-add9-4de8-ad86-58532f7ef220
Description
Series: Makita DUH
Blade Length: 50 cm
Cutting Length: 50 cm
Cutting Thickness: 15 mm
Battery System for All Devices: Makita 18V Lithium-Ion
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 18 V
Supplied Batteries: without Batteries
Supplied Charger: Without Charger
Hubzahl: 2700 min-1
Start System: Electric Start
Included in Delivery: Container, Blade Guard
Safety Features: Blade Brake, Electric Motor Brake
Special Features: Battery System for Multiple Devices
Area of Use: Shrubs
Weight: 2.7 kg
Specifications
| Product Type | Cordless Hedge Trimmer |
|---|---|
| Series | Makita DUH |
| Blade Length | 50 cm |
| Cutting Length | 50 cm |
| Cutting Thickness | 15 mm |
| Battery System for All Devices | Makita 18V Lithium-Ion |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 18 V |
| Supplied Batteries | without Batteries |
| Supplied Charger | Without Charger |
| Hubzahl | 2700 min-1 |
| Start System | Electric Start |
| Included in Delivery | Container, Blade Guard |
| Safety Features | Blade Brake, Electric Motor Brake |
| Special Features | Battery System for Multiple Devices |
| Area of Use | Shrubs |
| Weight | 2.7 kg |
Reviews
Came super fast and works great
One of my best buys ever
Fantastic quality, unbeatable price!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Amazing 👌
Five stars
Wow! Amazing value
Better than expected tbh
Absolutely brilliant 👍
Second purchase already! Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.