Stihl HA042000016
Brand: Stihl
Price: €440,86
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 83afaa01-d0e4-4e9a-881e-bec37dc2371a
Description
Series: Stihl HLA
Blade Length: 60 cm
Cutting Length: 60 cm
Blade Spacing: 34 mm
Battery System for All Devices: Stihl AP-System
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Supplied Batteries: without Batteries
Supplied Charger: Without Charger
Suitable Batteries: Stihl AP 100, Stihl AP 200, Stihl AP 300, Stihl AP 300 S, Stihl AR 1000, Stihl AR 2000, Stihl AR 3000, Stihl AR 2000 L, Stihl AR 3000 L
Power: 760 Watt
Hubzahl: 4000 min-1
Start System: Electric Start
Special Features: Variable Speed
Area of Use: Tall Hedges (from 2m)
Vibration: 2.5 m/s²
Total Length: 247 cm
Weight: 5.4 kg
max. Sound Pressure Level: 85 dB
Max. Sound Power Level: 96 dB
Colours: Orange, Black
Specifications
| Product Type | Cordless Hedge Trimmer |
|---|---|
| Series | Stihl HLA |
| Blade Length | 60 cm |
| Cutting Length | 60 cm |
| Blade Spacing | 34 mm |
| Battery System for All Devices | Stihl AP-System |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Supplied Batteries | without Batteries |
| Supplied Charger | Without Charger |
| Suitable Batteries | Stihl AP 100, Stihl AP 200, Stihl AP 300, Stihl AP 300 S, Stihl AR 1000, Stihl AR 2000, Stihl AR 3000, Stihl AR 2000 L, Stihl AR 3000 L |
| Power | 760 Watt |
| Hubzahl | 4000 min-1 |
| Start System | Electric Start |
| Special Features | Variable Speed |
| Area of Use | Tall Hedges (from 2m) |
| Vibration | 2.5 m/s² |
| Total Length | 247 cm |
| Weight | 5.4 kg |
| max. Sound Pressure Level | 85 dB |
| Max. Sound Power Level | 96 dB |
| Colours | Orange, Black |
Reviews
100% would buy again
Fantastic, ordering more!
Came super fast and works great
Brilliant, no complaints at all
Fantastic value
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect!
Absolutely brilliant!
Top quality stuff, will order again
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.