Stihl HA070113530
Brand: Stihl
Price: €251,92
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 77334dad-e50f-4435-9ade-b0f579b31b5e
Description
Series: Stihl HSA
Cutting Length: 60 cm
Blade Spacing: 34 mm
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Supplied Batteries: without Batteries
Supplied Charger: Without Charger
Power: 400 Watt
Hubzahl: 3000 min-1
Start System: Electric Start
Included in Delivery: Rotary Handle
Safety Features: Anti-vibration System
Special Features: Ergonomic Handle, Rotating Rear Handle
Handle Material: Aluminium
Total Length: 116 cm
Weight: 3.7 kg
max. Sound Pressure Level: 76 dB
Max. Sound Power Level: 84 dB
Specifications
| Product Type | Cordless Hedge Trimmer |
|---|---|
| Series | Stihl HSA |
| Cutting Length | 60 cm |
| Blade Spacing | 34 mm |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Supplied Batteries | without Batteries |
| Supplied Charger | Without Charger |
| Power | 400 Watt |
| Hubzahl | 3000 min-1 |
| Start System | Electric Start |
| Included in Delivery | Rotary Handle |
| Safety Features | Anti-vibration System |
| Special Features | Ergonomic Handle, Rotating Rear Handle |
| Handle Material | Aluminium |
| Total Length | 116 cm |
| Weight | 3.7 kg |
| max. Sound Pressure Level | 76 dB |
| Max. Sound Power Level | 84 dB |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Amazing quality for the price!
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.