Stihl HSA 130 T 75cm
Brand: Stihl
Price: €462,35
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f8b47cf2-596b-40c2-9698-f58e7831c7eb
Description
Schwertlänge: 75 cm
Messerabstand: 30 mm
Akkusystem: Stihl AP-System
Akkutyp: Li-Ion
Akkuspannung: 36 V
mitgelieferte Akkus: ohne Akku
mitgeliefertes Ladegerät: ohne Ladegerät
Leistung: 480 Watt
Hubzahl: 5000 min-1
Startsystem: Elektrostart
Vibration: 2,5 m/s², 2,9 m/s²
Gesamtlänge: 130 cm
Gewicht: 4,1 kg
max. Schallleistungspegel: 96 dB
Farben: orange, grau
Specifications
| Produkttyp | Akku-Heckenschere |
|---|---|
| Schwertlänge | 75 cm |
| Messerabstand | 30 mm |
| Akkusystem | Stihl AP-System |
| Akkutyp | Li-Ion |
| Akkuspannung | 36 V |
| mitgelieferte Akkus | ohne Akku |
| mitgeliefertes Ladegerät | ohne Ladegerät |
| Leistung | 480 Watt |
| Hubzahl | 5000 min-1 |
| Startsystem | Elektrostart |
| Vibration | 2,5 m/s², 2,9 m/s² |
| Gesamtlänge | 130 cm |
| Gewicht | 4,1 kg |
| max. Schallleistungspegel | 96 dB |
| Farben | orange, grau |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Worth it
100% would recommend
Can't find any faults
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.