Stihl HTA 160 (ohne Akku & Ladegerät)
Brand: Stihl
Price: €704,28
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 421bca7f-4043-4d12-8154-c1712741c25f
Description
Serie: Stihl HTA
Hinweise: Akku und Ladegerät gehören nicht zum Lieferumfang und müssen separat erworben werden., Sicherheit: Um die Gefahren einer Kettensäge zu erkennen und einzuschätzen, ist eine Einweisung notwendig. Zudem gibt es Anforderungen an die zu tragende Sicherheitskleidung.
max. Aststärke: 20 cm
Marke des Schwerts: Stihl
Motor-Typ: bürstenloser Motor
Schalldruckpegel: 85 dB
max. Schallleistungspegel: 97 dB
Akkusystem: Stihl AP-System
mitgelieferte Akkus: ohne Akku
passende Akkus: AP 100, AP 200, AP 300 S, AP 500 S
mitgeliefertes Ladegerät: ohne Ladegerät
Kettenteilung: 1/4 Zoll
Vibrationswert links/rechts: 4,3/5,1 m/s²
Länge Teleskopstange: 160 - 405 cm
max. Arbeitshöhe: 500 cm
Gewicht: 6,9 kg
Ausstattung: Teleskopstiel
Einsatzbereich: Baumpflege
Farben: weiß, orange
Specifications
| Produkttypen | Hochentaster, Akku-Hochentaster |
|---|---|
| Serie | Stihl HTA |
| Hinweise | Akku und Ladegerät gehören nicht zum Lieferumfang und müssen separat erworben werden., Sicherheit: Um die Gefahren einer Kettensäge zu erkennen und einzuschätzen, ist eine Einweisung notwendig. Zudem gibt es Anforderungen an die zu tragende Sicherheitskleidung. |
| max. Aststärke | 20 cm |
| Marke des Schwerts | Stihl |
| Motor-Typ | bürstenloser Motor |
| Schalldruckpegel | 85 dB |
| max. Schallleistungspegel | 97 dB |
| Akkusystem | Stihl AP-System |
| mitgelieferte Akkus | ohne Akku |
| passende Akkus | AP 100, AP 200, AP 300 S, AP 500 S |
| mitgeliefertes Ladegerät | ohne Ladegerät |
| Kettenteilung | 1/4 Zoll |
| Vibrationswert links/rechts | 4,3/5,1 m/s² |
| Länge Teleskopstange | 160 - 405 cm |
| max. Arbeitshöhe | 500 cm |
| Gewicht | 6,9 kg |
| Ausstattung | Teleskopstiel |
| Einsatzbereich | Baumpflege |
| Farben | weiß, orange |
Reviews
Top quality
Top quality
Better than expected tbh
Top quality, can't complain
100% would buy again
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.