Stihl MSA 60 C-B 30cm Solo
Brand: Stihl
Price: €147,45
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 50e15da8-5816-442d-9e01-1afa557b5fa6
Description
Series: Stihl MSA
Level: for Beginner, for Advanced Learners
Blade Length: 30 cm
Power (Watt): 900 watt
Noise Level: 83 dB
Max. Sound Power Level: 94 dB
Battery Voltage: 36 V
Supplied Batteries: No Battery
Battery Model: Stihl AK 20
Supplied Charger: No Charger
Chain Pitch: 1/4 Inch
Safety Features: Chain Brake
Chain Brake: Automatic Chain Brake
Maintenance: Quick Chain Tensioning, Oil Level Window
Manufacturer Specific Features: Stihl Quick-Stop Super
Features: Soft Handle
Specifications
| Product Type | Cordless Chainsaw |
|---|---|
| Series | Stihl MSA |
| Level | for Beginner, for Advanced Learners |
| Blade Length | 30 cm |
| Power (Watt) | 900 watt |
| Noise Level | 83 dB |
| Max. Sound Power Level | 94 dB |
| Battery Voltage | 36 V |
| Supplied Batteries | No Battery |
| Battery Model | Stihl AK 20 |
| Supplied Charger | No Charger |
| Chain Pitch | 1/4 Inch |
| Safety Features | Chain Brake |
| Chain Brake | Automatic Chain Brake |
| Maintenance | Quick Chain Tensioning, Oil Level Window |
| Manufacturer Specific Features | Stihl Quick-Stop Super |
| Features | Soft Handle |
Reviews
One of my best buys ever
Best purchase I've made in ages
Fantastic, ordering more!
Just brilliant
Got it super fast! Very happy
Got exactly what I needed, very pleased
Ordering more for friends
Really impressed, no complaints
Speedy delivery, impeccable condition
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.