Stihl RE 272 PLUS
Brand: Stihl
Price: €1.070,66
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 73a35568-0eae-4477-8843-8a710040f227
Description
Series: Stihl RE
Max. Operating Pressure: 150 bar
Operating Pressure: 45 bar
Water Flow Rate: 620 L/h
Min. Water Flow Rate: 560 L/h
Configuration Options: Variable Pressure Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Power: 3,000 Watt
Included in Delivery: High-Pressure Hose
Features: Integrated Hose Reel, In-Built Trolley, Pressure Gauge, Wheels
Cable Length: 5 m
Hose Length: 15 m
Detergent Tank Capacity: 2,500 mL
Area of Use: Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars
Frequency of Use: Professional
max. Sound Pressure Level: 72 dB
Max. Sound Power Level: 86.6 dB
Pump Head Material: Brass
Weight: 42 kg
Specifications
| Product Type | Electric Pressure Washer |
|---|---|
| Series | Stihl RE |
| Max. Operating Pressure | 150 bar |
| Operating Pressure | 45 bar |
| Water Flow Rate | 620 L/h |
| Min. Water Flow Rate | 560 L/h |
| Configuration Options | Variable Pressure Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power | 3,000 Watt |
| Included in Delivery | High-Pressure Hose |
| Features | Integrated Hose Reel, In-Built Trolley, Pressure Gauge, Wheels |
| Cable Length | 5 m |
| Hose Length | 15 m |
| Detergent Tank Capacity | 2,500 mL |
| Area of Use | Facades, Walkways, Lorries, Stone Walls, Cars |
| Frequency of Use | Professional |
| max. Sound Pressure Level | 72 dB |
| Max. Sound Power Level | 86.6 dB |
| Pump Head Material | Brass |
| Weight | 42 kg |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Worth the investment for sure
Works great, good price
Definitely worth the money
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.